Jedno z najczęściej zadawanych pytań w wulkanizacji to jakie opony wybrać całoroczne czy letnie/zimowe. Jakie są zalety i wady obu grup? Nie istnieje jedna dobra odpowiedź na pytanie o rodzaj opony. Pomagając naszym Klientom uwzględniamy podstawowe czynniki takie jak rodzaj i moc samochodu, ale również styl jazdy oraz ilość pokonywanych kilometrów.
Kryteria doboru opony
Na początku trzeba zaznaczyć, że opony całoroczne wymagają takiego samego serwisu jak opony sezonowe, co znaczy ze raz na pół roku wymagają sprawdzenia pod kątem zużycia, stanu gumy oraz ponownego wyważenia kół. Każdy pokonany kilometr zostawia ślad na naszych oponach. Korzystając z sezonowej wymiany opony wulkanizator sprawdza ich stan. W przypadku opon wielosezonowych można doprowadzić do zaniedbania regularnego serwisu opon, co może prowadzić do zwiększenia ryzyka uszkodzenia opony. Nie zawsze sami jesteśmy w stanie sprawdzić czy nasze opony dalej są w pełni sprawne i wizyta na wulkanizacji jest obowiązkowa. Opony wielosezonowe więc nadal wymagają cyklicznych wizyt u wulkanizatora, możemy to jednak zaplanować na termin poza sezonowymi kolejkami wymiany opon
Uniwersalne opony wielosezonowe
Opony całoroczne są doskonałym rozwiązanie dla osób które sporadycznie korzystając samochodu, robią niewielką ilość kilometrów oraz mają bardzo spokojny styl jazdy. Opony wielosezonowe w warunkach zimowych nie sprawdzają się tak samo jak typowa opona zimowa i mogą mieć tendencje do gorszej przyczepności. Natomiast latem, gdy temperatury są znacznie wyższe taka opona znacznie szybciej się zużywa ze względu na znacznie miększą mieszankę gumy. W przypadku wysokich temperatur i opadów taka opona może również mieć gorszą przyczepność. W przypadku większej ilości podróży oraz dynamicznej jazdy opony wielosezonowe zużyją się szybciej oraz mogą mieć gorszą przyczepność w skrajnych warunkach atmosferycznych. Takie opony świetnie nadadzą się dla spokojnych kierowców którzy robią nieduże przebiegi czy tez dla osób które nie potrzebują auta na co dzień a chcą korzystać z auta cały rok.
Opony dedykowane do konkretnych warunków
Opony sezonowe czyli lato/zima są idealnym rozwiązaniem dla kierowców korzystających z auta do codziennego użytku. Opony w zależności od sezonu różnią się zarówno rodzajem bieżnika (w oponach letnich bieżnik jest przystosowany do suchej i mokrej nawierzchni za to zimowy jest przystosowany jazdy po śniegu oraz lodzie), jak i dedykowaną mieszanką gumy. W oponach zimowych można zauważyć że ta opona jest bardzo miękka co pozwala przy ujemnych temperaturach na elastyczność tej opony i możliwość do swobodnego ułożenia się do nawierzchni. W połączeniu z dobrze dobranym bieżnikiem zapewnia nam maksymalne wykorzystanie jedynego kontaktu auta z nawierzchnią. Przy oponach letnich mieszanka gumy jest znacznie twardsza co pozwala utrzymać idealną przyczepność nawet w wysokich temperaturach. Musimy pamiętać, że opona letnia przy ujemnych temperaturach staje się oponą bardzo twardą i sztywną. W połączeniu z opadami taka opona może zachowywać się jak na lodzie.
Mamy nadzieję że tym krótkim artykułem uświadomiliśmy państwu główne różnice między tymi oponami i pomogliśmy w dokonaniu wyboru.